2015. július 31., péntek

Norvégiai kaland - 21. nap

A nyaralás során először órára keltünk, és a Jotunheimen magaslatai felé vettük az irányt. Autónk hőmérője nulla fokot mutatott, aztán a jégalagút felé vezető útvonal mentén -1,1 fok is volt (hogy illusztráljuk, milyen jól kifogtuk az időjárást: az ezen a napon mért legalacsonyabb hőmérséklet -2 fok, a legmagasabb 18 fok volt). A jégalagút a Mímisbrunnr klímaparkban található (Miminek tetszett a név) 1850 méter magasan, és csak vezetéssel látogatható, ezért kellett sietnünk. Megtudtuk, hogy az első alagút, amit fúrtak, egy év alatt elolvadt, de ez már pár éve tartja magát. A jég alatt moziztunk és csúszdáztunk, kívül pedig megkóstoltuk a zuzmót (mit esznek rajta a rénszarvasok?), és olvasztottunk ugrálással permafrosztot, jó kis trambulint képezve alattunk a talajból.



Azért jól esett levenni a rengeteg réteget magunkról, amikor visszaértünk Lomba. Bepótoltuk a múzeumokat: a Hegy Házában drágaköveket kerestünk zseblámpával (fejenként egyet haza is lehetett hozni a megtaláltakból, úgy döntöttünk, hogy a kistesónak is jár, ezért ötöt hoztunk), a kőmúzeumban pedig minden mennyiségben láthattunk köveket (Lica bele van szerelmesedve az ametisztbe).
Este Lillehammer közelében kerestünk egy kempinget, ami igen jó választásnak bizonyult: szuper játszótere volt, voltak nyulak és kacsák, és még mikró is, hogy pattogatott kukoricát csinálhassunk, amire már rég fájt a fogunk. 

2015. július 30., csütörtök

Norvégiai kaland - 20. nap

Szerintem már írnom sem kell, hogy esőre ébredtünk, ezért zárthelyi programot kellett keresnünk. Ha már a falat nem láttuk ma sem, megnéztük a látogatóközpontját, ahol pedig még lelátó is ki volt alakítva a falon szerencsétlenkedők bámulása céljára. 
Már dél felé tartva Dombasban álltunk meg legközelebb, ami a pézsmatulkok hazája, de sajnos szafarira már nem volt hely, így csak a játszótéren lovagolták meg őket a lányok, a nevét pedig felvésték a Norvégiában tanult kedvenc szavak listájára a cunami mellé. 

Behoztuk templomlemaradásunkat, az ittenit is megnézzük, aztán a híres lom-it is (Lom tempLom, ha-ha-ha), utóbbinál nagy megdöbbenésünkre még magyar nyelvű leírást is kezünkbe nyomott a jegyszedő.
Mivel a múzeumokat már zárva találtuk, Lica trambulinozott egyet az óriási gumiköteles trambulinon (Mimi még a súlyhatár alatt van, Lica is néha a levegőben maradt, mert nem húzta le a súlya a földig), aztán kerestünk egy hüttét, immár a harmadikat! Emó meg is jegyezte, micsoda koca-nyaralás ez, még wc is volt benne!

2015. július 29., szerda

Norvégiai kaland - 19. nap

Egy hajnali incidenst követően (mikor Mimit egy norvég szabadította ki a magára zárt wc-ből) délelőtt arra keltünk, hogy a csajok kártyáznak az emeletes ágy tetején:


Útközben megnéztünk egy vashidakkal keresztbe-kasul beépített szurdokot (és én még azt hittem, túrázni fogunk), majd a híres Troll-utat a hajtűkanyarokkal. A fenti kilátóból drukkoltunk a felfelé tekerő bringásoknak és a buszok elől menekülő autósoknak, aztán mi is lecsorogtunk rajta.


A Troll-fal lábánál vertünk tanyát, ez Európa legmagasabb függőleges sziklafala, állítólag, mert mi semmit sem láttunk belőle a ködtől. Az eső és a sár ellenére elindultunk egy kisebb túrára az Eiafossen vízeséshez, ami elég laposnak bizonyult, de kárpótolt, hogy a csajok ezúttal milyen lelkesen gyalogoltak.

2015. július 28., kedd

Norvégiai kaland - 18. nap

A Sunmore skanzenben kezdtük a napot, vikinghajók és fűtetejű házak között (mint élő adásban kiderült, nyírni is kell a füvet a tetejükön - akkor mégsem kell, akárhogy is szigetel), majd megnéztük az itteni akváriumot is. Itt még magasabb szinten űzhettük az állatsimogatást, Lica a szokásos tengeri csillagon és sünön kívül remeterákot és homárt is tartott a kezében. Rákokat halászni is lehetett, a halakat pedig búvár etette egy óriásakváriumban (Mimi pacsizott is vele). És már a második norvéggal találkoztunk ebben a városban, aki hangzás alapján felismerte a magyar nyelvet, és még pár szót mondani is tudott. Már takarítottak, mikor az utolsók között távoztunk


Végigsétáltunk Alesund belvárosán, de éhen maradtunk, mert az egyetlen használható gyorskaja-árus csak norvég bankkártyát fogadott el, mi meg már 18. napja elvagyunk készpénz nélkül. Maradt a szokásos szendvics a hütte teraszán, miközben a lányok sirályokat kergettek és a bénázó vízisíelőkön derültek. Bezzeg a szomszédaink profi grillfelszereléssel rendelkeztek, itt ez minden kempingezőnél alap (de aki ad magára, annál gyertya és borospoharak is vannak).
A külön szobáknak köszönhetően este még filmet is néztünk, mikor a csajok már aludtak, pedig eddig az elhozott rengeteg film tűnt az egyik leghaszontalanabb "felszerelésnek" (fej fej mellett a rövidnadrággal és a zseblámpával), bár legalább sok helyet nem foglalnak, De azért vicces utólag belegondolni a romantikus elképzeléseinkbe, hogy esténként majd ülünk a sátor előtt, és filmet nézünk, míg a lányok békésen szuszognak odabent... Nos, egyrészt nem sokszor szuszogtak 11 előtt, másrészt a sátor előtt mindig hideg volt és esett az eső...

2015. július 27., hétfő

Norvégiai kaland - 17. nap

Elbúcsúztunk a fjordtól, és Alesundba hajtottunk, ahol rutinosan a szállásfoglalással is kezdtünk, így megint jutott nekünk hütte! Igaz, sem folyóvíz nem volt benne, sem edények, és még drágább is volt, mint a bergeni luxuskutyaól, viszont a csajok ingyen jégkrémet kaptak a szállásadótól. 
Átautóztunk Godoya szigetére világítótornyot nézni, közben olyan csodaszép homokos strandot találtunk, ami bármely katalógusba elment volna, ha nem vagyunk mi is a képben pulcsikba burkolózva.

Este megmásztuk a város magaslatát (418 lépcsőfok, 150-enként ígért Apa halennit a csajoknak, volt némi csalás is, mert jóval több jutott fejenként 2,8-nál), játszótereztünk, majd a hütténk teraszán kártyáztunk, és szurkoltunk a sirályoknak, hogy vigyék el a szomszédok őrizetlenül hagyott kajáját (mint kiderült, magyarok voltak, úgyhogy reméljük, nem volt túl hangos a drukkolásunk).

2015. július 26., vasárnap

Norvégiai kaland - 16. nap

Bár azt nem értjük, miért pont a Geiranger-fjord a Világörökség része és nem a száz másik ugyanilyen szép, de kajakozni kiválóan lehet rajta. Óriási kétszemélyes kajakokkal mentünk, a bérbe adó ugyan a lányokat is el akarta látni evezővel, de mondtuk, hogy ha viszont akarja látni a felszerelést, akkor ne tegye, viszont nagyon nehéz volt egyedül hajtani azt a monstrumot, jól el is fáradtunk a háromórás utunk végére, melynek során megnéztük a híres Hét Nővér, Kérő és Menyasszonyi Fátyol vízeséseket.


Délután csak egy könnyed sétát tettünk a helyi névtelen vízesés melletti számos lépcsőn a látogatóközpontba, ahol a fő attrakció egy kőomlásfolyosó volt: ijesztő hang és fényeffektek között kellett átkelni, a lányok meg is voltak rémülve rendesen.
A múzeumkertben is végigcsináltunk egy kvízkérdéses kincskeresést, de mire végeztünk, sajnos már bezárt a múzeum, így nem tudtuk behajtani a jutalmunkat.
Az estét kártyacsata zárta a sátorban.

2015. július 25., szombat

Norvégiai kaland - 15. nap

Gyönyörű verőfényes napra virradtunk (szokás szerint úgy délelőtt 9 körül). Szamócát szedtünk a tóparton, majd útra keltünk a Briksdalbreen-gleccserhez, a számos japán turistával ellentétben, akik trollautóval közlekedtek, gyalogszerrel. A gleccser sajnos a reklámfotóival ellentétben most nem ért le a lábánál elterülő tóig, de abban így is jégtáblák úszkáltak, és egy jéglavina alázúdulásának is tanúi lehettünk.

Túránk végeztével nagyon kampányoltam, hogy nézzük meg a cunamihajót (akár hiszitek, akár nem, ez egy nagyon cunamiveszélyes környék, a sziklafalakról a tavakba szakadó millió m3-es kőtömbök okozta árhullámok számos életet követeltek, ezt a bizonyos hajót pedig több száz méterre felvitték a hegyoldalba), de a csajok lustának bizonyultak: a Kjeragboltent megmászták mind a 12 kilométerével, de erre a tíz perces sétára most nem voltak hajlandóak. A cunami szót viszont megtanulták és nagyon meg is tetszett nekik: a következő kempingben a vizesblokkban a következő előadás fültanúja lehettem: két szomszédos fülkében trónolva Mimi skandálja, hogy "cunami, cunami, cunami", Lica meg néha közbekiabálja: "Cunami van a tengerben!"
Útközben megtekintettük következő célpontunkat, a Geiranger-fjordot a Dalsnibbáról, ami Európa legmagasabb fjordkilátása műútról (khm, khm, csak én érzem ezt a címet egy kicsit erőltetettnek?) A fjord csücskénél kempingeztünk, de a kivételes napsütéses nap csak nem hazudtolta meg a végére a norvég időjárást: a vízpartról az autóba kergetett bennünket vacsorázni az eső.


2015. július 24., péntek

Norvégiai kaland - 14. nap

Eső (mi más) és múzeum: Vilvite tudományos múzeum rengeteg kipróbálható dologgal: kézilabdakapus-szimulátor, időjárás-szimulátor, óriás golyópálya, animációs film készítés legóállatokkal, igluépítés (ránk omlott), óriás szappanbuborék-húzés magunk köré... Ha top3-at kellene választani, akkor talán bronzérmes a hógolyó "szimulátor" (labdákat kellett dobálni hóemberekre, akik mögé oda lehetett bújni célpontnak és plexiüveg mögött állni a találatokat), ezüstérmes az ékkőgyűjtés az árnyékunkkal, és egyértelmű versenyben aranyérmes, a csajok szerint egyben a nyaralás fénypontja, amikor Emó a gólrúgáserősség-mérő használata közben a plafonig rúgta a cipőjét (rekordot állítva be ezzel, bár a gép alighanem a cipő sebességét mérte, nem a labdáét).

Ezután hosszú autózás várt ránk, komppal megszakítva (ez szinte fel sem tűnik már, felgurulunk, legurulunk). Most először merült fel a vadkempingezés gondolata (ha az autóban alvás nem számít annak), mert este fél 10-kor még bőven szálláskeresésben voltunk. De végül rátaláltunk a kecskés kempingre, ahol jókat lehetett vitatkozni arról, hogy a kemping címerállatának számító állat vajon oda van-e kötözve a kőre, amin állandóan áll, hogy minél emblematikusabb legyen (végül kiderült, hogy nem), és Mimi nagy örömére norvég zene szólt a fűtetejű vizesblokkban.

2015. július 23., csütörtök

Norvégiai kaland - 13. nap

A reggelt rántottával és virslivel indítottuk a luxushüttében, majd felsiklóztunk a Floyen-hegy tetejére, ami rengeteg gyermeki élvezetet nyújtott: szuper játszótér (az eső ellenére is), kincskeresés (mivel emailben kell beküldeni, és még nem gugliztunk ki minden választ, az instant kincset Emó táskájában leltük meg citromos csoki képében - végre egy jó csoki Norvégiában, persze nem helyi gyártmány), trollok fején ugrálás, mókusetetés, kenuzás kiskacsák között...



Aztán ezt fokoztuk egy fürdőlátogatással: Lica nagyon bátran csúszdázott, még azon az óriás csőcsúszdán is lement, ahol még zenét is választhatott magának az ember a csúszáshoz.



Luxushütténket két napra béreltük, így a mai estére maradt a hősies feladat, hogy mindent megegyünk, amit tegnap vásároltunk: nem volt könnyű...

2015. július 22., szerda

Norvégiai kaland - 12. nap

Ismét vízesés, ismét esőben, de ez olyan volt, aminek mögé lehet menni, úgyhogy ott kevésbé számít. A gyerekeknek inkább szuvenírbolt volt emlékezetes, ahol kikönyörögtek egy rénszarvasos szuszt a kistesójuknak (mellesleg mára kialakult néhány érvem "örülj, hogy fiú" témakörben: nem kell Elzának (a Jégvarázsból) vagy Rózsikának neveznünk Mimi nyomására, és az elkövetkezendő nyaralásokon nem hármat kell nekem vinni állandóan pisilni, egy jut az apjuknak is, mert kettővel is igen megterhelő és látszólag az egész napot kitöltő ez a tevékenység).


Bergenbe érve még mindig esett, így végre győzött a női szakasz, amit ezúttal a kínálat is támogatott: hüttét vettünk ki a kempingben! Nem is akármilyet! Magasra tette a lécet a későbbi hüttézések előtt (nem is tudta megugrani egyik sem többé): főleg a luxuskonyha (és a fűtés) ragadott magával bennünket. Nem elég, hogy főzni lehetett, mert azt a korábbi kempingekben is lehetett volna, de edények is voltak hozzá. Vonakodva indultunk várost nézni, elhalasztva a civilizációs vívmányok élvezetét.
Na de azért nem volt rossz a város sem: az akváriummal kezdtünk, ahol a szokásos fóka-pingvin-halak kínálaton felül lehetett tengeri herkentyűket simogatni, a halak meg leginkább bennünket simogattak és lelkesen cuppogtatták a kezünket (cumik is voltak kitéve, azt is lehetett volna a szájukba dugni).

Ezután kipipáltuk a kötelező látnivalót, a világörökség részét képező Bryggent (régi házak a kikötőben), és ha már ott voltunk és sütött a nap (!), fagyiztunk is egyet előtte.

A halpiacra is ellátogattunk, némely részletében erősen hasonlított az akváriumra, de volt bálnahús is, valamint tubusos kaviár (sajnáljuk, hogy nem vettünk, biztos a boltban is lehet kapni felkiáltással, mert a boltinak csak a márkaneve volt Kaviar - gyanús is volt kicsit, hogy olcsóbb volt, mint a majonéz...), és mintha a híres cloudberry bogyót is megpillantottuk volna egy gyümölcsárusnál (magyarul: mocsári hamvasszeder), ezt is hiba volt otthagyni, mert később csak lekvár formájában tudtuk megvásárolni, főleg az ízéhez képest méregdrágán (a tegnapi múzeum ismertetője szerint aki egyszer megkóstolja, sokáig nem feledi az ízét - akkor még nem tudtuk, hogy ez jót vagy rosszat jelent).
Miután adóztunk a kultúrának, óriási bevásárlást csaptunk, és nekiláttunk luxushütténkben a zsákmány elfogyasztásának. Szerintem rég nem ízlett ennyire a családnak a főztöm (üveges bolognai spagetti), ami után Mimi örömére még görögdinnyéztünk is.


2015. július 21., kedd

Norvégiai kaland - 11. nap

Drágán kezdődött a nap: egy tekintélyes alagútban nagy megdöbbenésünkre egy körforgalomra bukkantunk, és irányérzék alapján sikerült rossz kihajtót választani, az az út pedig egyenesen egy fizetős hídba torkollott: 150 NOK. A híd végén persze visszafordulás (persze hogy egy alagútban), és vissza. Csak a végén tudtuk meg, hogy kegyesen csak egyszer vonták le a díjat, nem oda-vissza (éljen az elektronikus útdíj: fogalmunk sem volt menet közben, milyen csillagászati összeget autópályáztunk össze).

Ma az eső köddel is párosult, így a híres Voringfossen vízesésből nem sokat láttunk, így a felső kilátópont parkolójában a csomagtartóban ülve megebédeltünk helyette (szinte a zsömlénkig nem láttunk el a ködben), majd a Hardangervidda Visitor Centert választottuk esőprogramként, ha már a nemzeti parkból élőben nem sokat láttunk. De kellemes meglepetésre nagyon színvonalasnak bizonyult, a moziterem csak a mienk volt, nyalhattuk a kiállított jeget, Mimitől pedig azt is megtudtuk, hogy a vadállatok a vagonban laknak.



Ismét a fjord partján sátraztunk, ismét esőben, ami ezúttal sáros, felázott földdel is párosult, de volt cserébe fűtetejű wc, és még igazi vajat is sikerült zsákmányolni a tegnapi helyett (igaz, sós volt, így a mézzel ez sem volt kompatibilis - ez a norvég élelmiszerválaszték rémes!)

2015. július 20., hétfő

Norvégiai kaland - 10. nap

Kompozás után megnéztük a Latesfossen vízesést, ami nem került sok energiába, ugyanis gyakorlatilag átfolyik az autóúton, alapos zuhanyban részesítve mindenkit, aki kiszáll megtekinteni. Sebaj, így legalább nem tűnik fel, hogy az eső is esik!
Szerencsére mire a Buarbreen gleccserhez vezető túra kiindulópontjára értünk, elállt, így egy szavunk sem lehet: amikor igazán szükség van rá, akkor megkímél bennünket az időjárás. Ezt kihasználva indulás előtt végre a szabadban fogyasztottuk el sonkás zsömléinket az autó helyett. A dolgot beárnyékolta ugyan, hogy a gondos válogatás után megvásárolt méregdrága vaj a legkevésbé sem bizonyult vajnak, és fájó szívvel, de a kukában landolt.
A szabadban evés után újabb ritka élményben lehetett részünk: felfelé menet le tudtuk venni a pulcsit és az aláöltözetet, sőt én még a nadrágom szárát is feltűrtem! És nem csak azért, hogy ne legyek vizes az utunkon végigfolyó pataktól.
Ma Lica ragadtatta magát arra a kijelentésre, hogy költözzünk Norvégiába. Az én emlékeim szerint ezt az izgalmas köteles-létrás-hidas-vízesésátkelős út váltotta ki belőle, ő viszont úgy emlékszik, hogy a malacveszély és dínóveszély táblák:


A gleccsernek csak a közelébe lehetett eljutni, de nem is volt baj, mert megint kezdett meglehetősen késő lenni.

Éjszakai szállásunkra ismét nem lehetett panasz (azon kívül, hogy nem hütte volt), egy gyümölcsfás kempingben, hegyekkel és vízesésekkel övezett tó partján vertünk sátrat.


Éjjel negyed 12-kor még így tudtunk gyönyörködni a tájban:

2015. július 19., vasárnap

Norvégiai kaland - 9. nap

Délig wellnesseltünk a kempingben (=fürdés+hajmosás fejenként 5 percig, mert annyira elég egy érme, fésülködés, körömvágás), aztán az esőre való tekintettel ismét múzeumoztunk (és az archeológiai még így is kimaradt): a gyerekmúzeumot néztük meg: játékok, játszóház, egy terem a gyermekmunkáról (csajok azóta emlegetik, hogy van akinek hat éves korában már dolgoznia kell, de ettől nem végeznek el több házimunkát helyettem), illetve egy születés témájú szoba is volt, amitől szemérmesen igyekeztünk távol tartani őket, de nem sikerült. Nem tudom megítélni, mennyiben világosodtak fel tőle.

Ezután következett a "strandolás" norvég módra: először fél órát ki nevet a végén-eztünk az autóban a tengerparton, annyira zuhogott, aztán kabátban kimerészkedtünk, amikor alábbhagyott. Pedig volt, aki fürdött, neoprém ruhában... De azért így is jó volt, eróziót játszottunk a tengerbe folyó patak partján, a lányok homokoztak és a hullámok elől menekültek, egészen addig, míg Miminek egyszer nem sikerült, ez véget vetett a mulatságnak.

2015. július 18., szombat

Norvégiai kaland - 8. nap

Már megint esik... Stavangerben az olajmúzeumba menekülünk, ami egy ex-olajipari dolgozó számára paradicsom: fúrótorony makettek, csodaszép fúrófejek...

Volt még fúrótelep-játszótér, valamint megtanulhattuk, hogyan meneküljünk, ha kigyullad a fejünk felett az offshore platform.
De minden múzeumnézésnek vége szakad egyszer, csak ki kellett merészkednünk az esőbe. Stavanger óvárosát addig csodáltuk, amíg jobban rá nem kezdett, akkor bemenekültünk egy vendéglátóipari egységbe, és jól bevacsoráztunk (szigorúan a megfizethető gyorskaja-univerzumon belül). Utána még sétáltunk egyet a városi tó körül, ahol a gyerekek számára a város fő attrakciói, a búvárkacsák tekinthetőek meg (azért útikönyvben ne keressük őket, annyira nem híresek). Mimi eddig azért párszor felvetette, hogy csak haza kellene már menni, de a kacsák miatt most mégiscsak szeretne örökké Norvégiába költözni.
A tó közelében egy menyasszonyiruha-szalon is található, ami a lányokat férjhezmenési terveik kifejtésére sarkallta, bizonygatva, hogy ők csakis a jelenlegi szívszerelmeikkel tudják elképzelni a frigyet. Fel kellett volna venni, és majd szembesíteni őket, mikor nagyobb korukban hozakodnak elő hasonló elhamarkodott tervekkel valami újabb jelölttel...
A mögöttünk álló hét és az eső a család egyes tagjaiban már felébresztette a kocaturistát, aki száraz hütte után áhítozik, de sajnos mind foglalt volt, így maradt a sátorverés az égi áldás közepette.

2015. július 17., péntek

Norvégiai kaland - 7. nap

Vízeséses kempingünket elhagyva kompra szálltunk. Amíg Emó és az autó sorban álltak, mi a csajokkal játszótereztünk, ahol kijelentették, hogy ide feltétlenül vissza kell majd jönnünk, ha a Kistesó elég nagy lesz hozzá, hogy játszózzon.
A komppal végighajóztunk a Lysefjordon, megnéztük alulról tegnapi trófeánkat, a Kjeragboltent, és a mai célt, a Preikestolent (Prédikálószék arrafelé is akad). Kivételesen jó idő volt, először és utoljára előkerült a naptej (de csak arcra, a pulcsit azért én csak percekre vettem le).
A tegnapi indulási időnket felülmúlva 3-kor vágtunk neki a túrának, de reméltük, hogy ez nem jelent gondot, mert ez a tegnapihoz képest valamivel rövidebb és jóval kocaturistább útvonal volt. De azért a cél itt sem volt kutya!
Lica kiválóan megtanulta útközben a 4000 partícionálását (ennyi volt egy irányban az út, és mindig kiírták a mögöttünk és előttünk álló távolságot), őt igazán jól lehet motiválni egy rakat táblával, ami számokat tartalmaz. Mimi viszont lefelé a zuhogó esőben kevéssé volt motivált, pedig Emó nyakában utazott. A sátorverés sem volt így a legkellemesebb élmény, és a vacsoránkat is csak az autóban tudtuk elfogyasztani, a körülményeknél csak a menü volt rosszabb... Kissé leapadtak a készleteink, így a főfogás plöttyedt banán mézzel és ropival: ha Kistesónak rossz ízlése lesz, az ennek az estének köszönhető...

2015. július 16., csütörtök

Norvégiai kaland - 6. nap

Reggel széthajtogatván tagjainkat (mondtam Emónak, hogy ehhez azért jól kellett nősülni, hogy erre az éjszakára - és a többire - hajlandó legyen a várandós felesége) nekiindultunk az előttünk álló még mindig tekintélyes útmennyiségnek. A szép tájak csodálatában csak egy kis hányástakarítás zavart meg, ezúttal Mimi jóvoltából, akitől ezen nem lehetünk meglepődve, csak azon, hogy ő maga még mindig annyira nem ismeri el ezt a kellemetlen hajlamot, hogy nem képes a zacskó fölé hajolni. Ilyenkor megértem, hogy aranyárban mérik a bérbeadott autósüléseket, elég kockázatos üzlet...
Az utolsó szakaszt jókora hófoltok között tettük meg, és végre befutottunk a Kjeragboltenhez vezető túra parkolójába, ahonnan némi cihelődés után délután 1-kor sikerült nekivágnunk a nem éppen könnyű terepen vezető 12 km-es útnak (Magyarországon nem lenne túl normális ez az időzítés egy könnyebb túra esetén sem), miután nagy ívben kikerültük a parkolóőrt, aki az előttünk útra kelő hátihordozós családot is vissza akarta riasztani a nehézségek vs gyerek érveléssel.
A nehézségek sok emelkedőben és láncos szakaszokban nyilvánultak meg, de többé-kevésbé hősiesen leküzdöttük őket, és végtelennek tűnő vándorlás után eljutottunk... egy kődarabhoz. Hát normálisak vagyunk mi, hogy ezért gyalogoltunk ennyit? És hogy még rá is álltunk?



Lica is szeretett volna, már a gyerekpórázt is ráadtam, és örültem, hogy végre használjuk valamire, de végül visszakozott.
A szikla egyébként a családi legendáriumba Bárány-szikla néven vonul be, ugyanis a gyerekek ezt a képet látták róla először:
This sheep is about to base jump from Kjeragbolten

Bárányok egyébként tényleg voltak, de szerencsére nem a kövön, Lica viszont azóta nagyon szeretne egyet otthonra is.
És akkor álljon itt még egy kép a híres kőről: vajon melyik jelenetet ábrázolja a fenti három közül?
A visszaút egész gyorsnak tűnt az odafeléhez képest, bár Emó belevitt egy kis extremitást a Mimivel a nyakban láncon mászással. Az öt órás kalauzidőt nem sikerült tartanunk, de az oda-vissza hét óránkkal a két és fél gyerekes versenyzők gyér mezőnyében szerintem egész jó helyen végeztünk.
Gyerek volt még az idő és hasunkra sütött a nap, mikor fél 9-kor tábort ütöttünk a Lysefjord csücskében, egy vízesés lábánál, ahol az esti szórakozást annak találgatása nyújtotta, hogy a sziklameredélyről aláhulló bázisugrók vajon a játszótéri trambulinon avagy a sátrunkon landolnak-e.

2015. július 15., szerda

Norvégiai kaland - 5. nap

Búcsút vettünk Oslótól, az előző négy nap aggodalmai után egy vidámparkban vezettük le a feszültségeket. Lica minden rémségre felült, amire már felengedték (pl a "fejbeütős hullámvasút" és az "orrbeütős hullámvasút"), viszont nekem semmire sem lett volna szabad felülni, mint azt a nap közepe táján realizáltuk, amikor elkezdtük olvasgatni a táblákat. 
A nap tragikus eseménye az volt, mikor a csajok addig simogatták nyálcsorgatva az árusított lufikat, míg egy ló elszabadult. Üldözés vette kezdetét, egy biztató pillanatra fenn is akadt egy fa ágai között, de végül csak elszállt a végtelen messzeségbe. Becsület szobra apjuk indult is kifizetni a bódéba a méregdrága lovat, de az árus, aki egyébként semmit sem vett észre a történtekből, nagyvonalúan futni hagyott bennünket. Remélem, minden érintett levonta a megfelelő következtetéseket (ideértve a lufikat kikötő személyzetet is).
Ha már nem hagyták, hogy egy másodpercig sem birtokolt lufira verjük el a pénzünket, szintén méregdrága jégkására és vattacukorra vertük el, az utóbbit ráadásul még csak meg sem ették a csajok, a magyar jobb. De azért Emóval legyűrtük, csak hogy ne kelljen fognunk. Közben ugyanis már az autós bemutatóra igyekeztünk, ahol többnyire két keréken közlekedtek a járgányok, amikor épp nem lángoltak vagy ugrattak. Sajnos ennek a mulatságnak egy igen intenzív eső vetett véget, az első olyan, ami igazán zavart bennünket valamilyen tevékenységünkben (de messze nem az utolsó). A szellemvasút bejáratánál próbáltuk kihúzni az ítéletidő végéig, de már a shopban árult összes nyaklánc minden kövét ismertük, és magunkban lenyűgöző power point chartokat rajzoltunk az esőkabát-értékesítés felfutásáról, de még mindig nem állt el, úgyhogy már azt fontolgattuk, hogyan tudunk kitörni az autóhoz (természetesen a kijárattól legtávolabbi ponton rekedtünk). Aztán csak csendesedett, kimerészkedtünk, és onnantól szinte csak a miénk volt a vidámpark. Le sem kellett szállni a hullámvasútról két menet között!
Azért egy idő után kezdett beférkőzni a tudatunkba az előttünk álló hatalmas autóút, úgyhogy este 8 felé fel is kerekedtünk. Az út azért lett olyan rémisztően hosszú, mert a négynapi kényszerű dekkolás miatt a déli tengerparti részről lemondtunk, és egyenesen átvágtunk következő célunk felé. A gyerekek a fárasztó nap után nyilván hamar elaludtak az autóban, úgyhogy választhattunk, hogy autózunk a nemlétező éjszakába minél közelebb a célhoz, de akkor mi nem sokat alszunk, mert a csajok hajnalban majd kukorékolnak, vagy megállunk valahol félúton. Végül éjfél körül kerestünk egy alkalmas helyet (nem voltunk már nagyon válogatósak), és nekiálltunk berendezkedni első autóban alvásunkhoz. A csajokat alvó állapotban vettük ki az ülésből és dugtuk hálózsákba, így nem nagyon tudtak együttműködni az optimális elhelyezkedést biztosító sokoban-pálya megoldásában, következésképp nekünk nagyon kevés helyünk maradt. Végül a lányok és Apa feküdtek hosszában hátul, én pedig az első ülésekhez préselődve a fejüknél keresztben, Kistesó a pocakomban a két első ülés között kitüremkedve a kéziféken pihent. Többször nem is ismételtük meg ezt a mutatványt...


(A zöld-fekete csomagok a csajok, a piros hálózsák várja a fotózó Apát, én pedig az elősejlő barna folt vagyok mögöttük. Csomagok, beleértve a batár nagy gyerekülést belegózva az első ülésekre, néhány autóalkatrész pedig kívül rekedt)

2015. július 14., kedd

Norvégiai kaland - 4. nap

Végre nyaralunk is! A délelőtt még erőgyűjtögetéssel telt, de délután végre kimerészkedtünk a kempingből egy gyors oslói városnézés erejéig. Nem fért bele minden, amit még otthon terveztünk, a késői világosság ellenére minden hamar zár, így a múzeumok közül csak a Fram sarkkutató hajó kiállítását néztük meg, ezen kívül a várat, az Aker Bryggét (Váci utca) és az Operaházat, de nagyon jól esett végre az aggodalmaskodás után. Licának azért korlátozottak voltak még az energiái, sétánk második felében már nyakban kellett cipelni, de azért ő is élvezte. Még egy tengeri csillagot is talált az öböl vizében!
Ma született meg a nyaralást végigkísérő "halenni" elnevezés is, ez egy zacskós péksüti (kis fahéjas csigák), a vár parkjában úszkáló halaknak mással nem szolgálhattunk, de aztán a csajok is rájöttek, hogy finom, ezentúl ezen éltek. De azért a hotdog is jól esett, mint első meleg étel Norvégiában, sőt utána még egy hamburgerrel is megfejeltük (egyedül ezek a megfizethető készételek errefelé), Lica igyekezett visszapótolni elmaradásait kalóriák terén.
A kempingben hosszabbítottunk egy napot, az eredeti terv szerint ma már szó szerint szedtük volna a sátorfánkat, de ezért jó a kempingezős nyaralás, tudunk alkalmazkodni a váratlanhoz, lefoglalt szállásokkal most bajban lennénk, hogy utolérjük magunkat.

2015. július 13., hétfő

Norvégiai kaland - 3. nap

A nap telik hányás nélkül, de gyenge, rengeteget alszik... Mikor kicsit jobbnak tűnik, már majdnem elindulunk várost nézni, de végül mégsincs olyan állapotban. De legalább eszik egy kicsit (eddig kb semmi, szinte víz sem, csak a hányás elleni gyógyszer, egy oldal Rumini, egy pici korty módszerrel, de többnyire az is kijött). Mimivel a már szokásossá váló mászópályázás a parkban (szerintem nincs több olyan Oslóba látogató turista, aki ennyiszer felkereste az Ekeberg parkot). Emó többedik kísérlete valami egészségügyi intézmény felkutatására. Aztán a dolog sürgetőbbé válik, mikor estére az egész napi reménykedés után mégis kijön az a kis étel is... 24 órás ügyeletek keresése telefon útján, sikertelenül, sírva segítségkérés a kemping recepcióján (közben Zí - mint a legjobb internetes keresés & szívrohamkapási hajlandóság kombinációjú jelölt - ráállítása a másnapi budapesti repülőjáratok feltérképezésére)... Végül éjjel 11 után kikötünk a kórházban, aminek már a levegőjében lehet valami, mert Lica már a saját lábán képes bejönni velem a rendelőbe. Ennél tovább nem is terjedt a szolgáltatás, mert vettek ugyan vért, néztek vizeletet, de nem találtak semmit, nyugtatgattak, hogy nincs vakbélgyulladása (addig fel sem merült bennem), és a javasolt kezelés a hashajtó volt (a három napja nem evett, ezért három napja nem kakilt tényállásnak más-más elemét tartottuk aggasztónak az orvossal). Viszont döbbenetes módon mindezért semmit sem fizettünk, még az európai egészségkártyánkra sem voltak kíváncsiak. Mikor negyed 2-kor távoztunk, először szembesültünk azzal, hogy valamennyire sötét is tud lenni, de nem ezért aludtunk el könnyebben (a fáradtságon kívül), hanem mert az utóbbi három napban ebben a kórházi pár órában tűnt Lica állapota a legbíztatóbbnak.

2015. július 12., vasárnap

Norvégiai kaland - 2. nap

Erről a napról nem sok mondanivalónk van: Lica továbbra is szörnyű állapotban, Mimit felváltva próbáljuk szórakoztatni, először Anyával parkozott és kalandpályázott, utána Apával állatfarmozott, fogyóban az otthonról hozott foglalkoztató feladatok, amire úgy gondoltam, sosem lesz szükség egy nyaralás alatt, élénk használatban a szintén csak hosszú autózásokra tartogatott tablet (alias tabletta), megvolt a menetrendszerinti napi eső, az érzelmi hullámvasút, hogy Lica már talán végre túl van a nehezén, aztán a csalódás, hogy mégsem, a napi ezer pisilés (de Mimi már nagyon önálló, egyedül is elmegy, csak Apa félti ebben a hatalmas kempingben). Kistesó rémülten kuporog valahol a hasam leghátsó zugában, és nyilván nem érti, mi ez a felzaklatott lelkiállapot. Hirtelen még a nadrágomat is be tudom gombolni (még egy ok az aggodalomra).

2015. július 11., szombat

Norvégiai kaland - 1. nap

A kezdés nem éppen tündérmesébe illő: Szombat reggel, Ferihegy, Lica taxiból fél lábbal kilépve elegánsan az útfélre hány... És ezt abba sem hagyja egész nap... Rémálomba illő repülés átszállással Oslóba, súlyosbítva Mimi másfél hete tartó, minden gyógykezelésnek ellenálló ötpercenkénti pisilési ingerével. Alapos ismeretséget kötöttünk a fedélzeti mellékhelyiségekkel... 

A nap gondmentes ideje arra a félórára korlátozódott, amíg elbóbiskoltak az autóban a reptérről a városba tartva.
Oslóban sátrat vertünk a meglepően napsütötte kempingben (azért rajtam két pulcsi, estére pedig a sapka is felkerült, már akinek volt). Emó igen rossz taktikai érzékkel a vizesblokktól meglehetősen távoli pontot választott, aztán csodálkozott, amikor a hátralevő tizenpár további kempingben mindig az volt az első kérdésem a hely kijelölésekor, hogy hol a wc...
Aztán csak üldögéltünk, heverésztünk, és hányni/pisilni rohangáltunk. Estére összekapartunk magunkat annyira, hogy a kempingtől nulla méter távolságra elterülő Ekeberg parkot bebarangoljuk, és a távolból vágyakozó pillantásokat vessünk a városra. Azért a parkban is volt elég érdekesség: beszélő lámpa (először igencsak megijedtünk a hang forrását keresve), minden szögből bennünket néző arc, szürreális videóegyveleg-installáció egy domboldalban, és a hely, ami Edvard Munch Sikoly című alkotását ihlette, minden arra járót felhívva arra, hogy nyugodtan sikítson egy jót. Ha nem lettek volna ott mások, biztos meg is tesszük, mert minden okunk megvolt rá: a rémes napra feltette a koronát egy Emó felett elrepülő madár, aki semmiféle belátással nem bírt három hétre gondosan kiporciózott, többször használni tervezett szűkös ruhatárunkra...

Bioritmusunk a nap kimerítő eseményei ellenére első este alkalmazkodott a helyi fényviszonyokhoz: a kiskorúak feje sem ért ágyat (na jó, ez egy kis eufemizmus) negyed 12 előtt. Ez a csomagtartóban vacsorázás 3/4 11-kor, a naplemente távoli ígéretével: